Říjen 2012

Castle na zabití 01/01

19. října 2012 v 22:00 Castle na zabití
01/01 Květiny na tvůj hrob
Policie objeví tělo mrtvé ženy pokryté naaranžovanými květinami. Detektivovi Kate Beckettové se hned zdá místo činu něčím povědomé. Přesně tak byla zabita oběť v knize Richarda Castla s názvem Flowers for Your Grave. Jeho spolupráci si jde vyžádat přímo na večírek, který je pořádán k příležitosti vydání poslední Castlovy knihy Storm Fall, ve které nechal zemřít svou ústřední postavu Dereka Storma. Castle je nejprve vyslýchán jako potenciální pachatel, ale později se stává hlavním vodítkem v této vraždě. Policie si s jeho knížkami propojí také další vraždu, která se stala. Detektiv Beckettová přinese do kanceláře jeho knihy s tím, že v nich mohou vyčíst, kde vrah uhodí příště.

Netrvá to dlouho a je nalezena třetí oběť, tentokrát plave tělo v bazénu ve večerní róbě. Probírají se spisovatelovou poštou a z jednoho dopisu, který zobrazuje tělo ženy zakryté růžemi, jsou schopni získat otisky prstů. Za normálních okolností by museli čekat týden na výsledky, ale Castle zavolá svému známému - starostovi New Yorku, aby vyhledávání popohnal. Kate je naprosto proti takovému předbíhání. Vydají se na výjezd a v bytě najdou jakousi svatyni věnovanou Castlovi. Všude jsou jeho knihy a vlastnoruční ilustrace k nim. Nakonec najdou ve skříni i svého podezřelého - Kyle Cabota. Jak se zdá, je velkým fanouškem Rickových knih a navíc trpí vývojovou poruchou s bludy. Navíc je možné ho propojit se všemi třemi oběťmi. Vypadá to, že vraždy jsou vyřešené a pachatel byl dopaden.

Castlovi se to ale nezdá, po poradě při pokeru ve společnosti dalších spisovatelů, se rozhodne, že se bude o případ dále zajímat. Aby byl příběh hodný spisovatele, potřebuje postavu, která věří, že podezřelý je nevinný a někdo to na něj ušil. Postupně přesvědčí také Beckettovou, že by měli vraždu ještě prověřit. Vyšetřování je zavede k otci první oběti, boháči Tisdalovi. Po smrti jeho dcery Allison je dědicem jeho syn Harrison. Jak příhodné, když má Tisdale skoro na kahánku. Navštíví tedy i jeho syna, který má už připravené alibi. Při všech třech vraždách byl v zahraničí, což okamžitě dokazuje pasem s razítky. Když získá podezření, že by se někdo mohl dozvědět pravdu, jede domů skartovat důkazy. Policie také jede do jeho bytu a Tisdale se dá na útěk. Castlovi, kterého Beckettová tentokrát pro jistotu připoutala v autě, se podaří z pout vyprostit a vydá se na hon za vrahem. Ten ho vezme jako rukojmí a míří na něj zbraní. Castlovi se podaří ho zneškodnit a konečně je dopaden pravý vrah.

Castle využije situace a svého vlivu, aby mohl přihlížet vyšetřování týmu Kate Beckettové i nadále. Kate je touto informací pobouřena, protože dětinského spisovatele nemůže ani vystát.

Myslím si, že s kterým koli dílem Castle na zabití nemůžete udělat špatnou volbu.